Akú krajinu chceme? 

28.11.2024 |

Akú krajinu chceme? 

Platilo to pred 35 rokmi počas Nežnej revolúcie, a platí to aj dnes – za vytváranie podoby Slovenska sme zodpovední my všetci. Nie je dôležité, z akého prostredia pochádzame, v akom regióne žijeme, akou prácou sa živíme, či aký vek alebo pohlavie máme.   

V odpovediach, ako by dnes mala naša krajina  vyzerať, sa však podľa viacerých prieskumov až zarážajúco nezhodneme. Slovensko je dlhodobo poznačené vysokou mierou polarizácie a nedôvery. Žijeme v jednej krajine, ale neveríme našim inštitúciám ani sebe navzájom. 

Aby však spoločnosť dokázala úspešne vzdorovať krízam, potrebuje byť jednotná. Práve súdržnosť a dôvera sú základom fungovania komunít, podporujú spoluprácu a inšpirujú nás konať, nie stagnovať. 

Dôvera a jej miesto v posilňovaní demokracie je preto hlavnou témou nášho podujatia Impact Summit. Predstavíme na ňom inšpiratívnych hostí, ktorých myšlienky nielen povzbudia, ale aj ukážu iný prístup ku vnímaniu bežných vecí okolo nás.  

Medzi spíkrov patrí napríklad nórsky aktivista Bjørn Ihler. Bjørn prežil jednu z najťažších situácií, do akých sa človek môže dostať – extrémista Anders Breivik na neho namieril zbraň na ostrove Utøya. Bjørn iba o vlások unikol smrti. Zoči-voči Breivikovi však nestratil dôveru v ľudí a svet. Založil organizáciu, ktorá bojuje proti šíreniu nenávisti, a hovorí s ľuďmi o tom, kam môže viesť neprijatie inakosti a rozmanitosti. 

Impact Summit zároveň prepojí 300 ľudí z občianskeho, verejného, akademického a firemného sektora, aby viedli rozhovory, a spoločne hľadali odpovede na to, ako tvoriť lepšiu krajinu. Prečo pozývame hostí práve z týchto oblastí? 

Prestížny Edelman Trust Barometer pravidelne vo viac ako 28 krajinách zisťuje, ktorým inštitúciám ľudia dôverujú. Vo vnímaní etickosti a kompetentnosti oproti minulým rokom si výraznejšie polepšili občianske organizácie. 

Je to práve mimovládny sektor, ktorý tvorí to, čo sociológ Martin Bútora nazýva hustou sieťou INÉHO Slovenska. Občianske organizácie sú tmelom spoločnosti, dávajú zmysel života „neviditeľným“ skupinám ľudí, podporujú zdravé vzťahy v školách, prinášajú nástroje na zlepšovanie verejného priestoru, či ochraňujú demokratické inštitúcie. 

Dôležitými partnermi pre mimovládny sektor, nielen na Slovensku, sú však aj podnikatelia. Práve biznis je totiž podľa spomínaného prieskumu vnímaný ako najdôveryhodnejší – najdôveryhodnejšími osobami v rámci inštitúcií sú už dlhodobo riaditelia a riaditeľky lokálnych alebo národných firiem. Zároveň, verejnosť prirodzene  očakáva ich angažovanie sa v hodnotových otázkach.  
 
Chuť angažovať sa a schopnosť konať je však veľmi silno spätá s tým, či si vieme predstaviť budúcnosť, ku ktorej chceme prispieť. Nežiť len pre seba. Uvidieť blízkeho aj v tom, kto bol včera nepriateľom. Vzdať sa krátkodobej istoty v prospech rizika spojeného so slobodou. 

Pri zodpovedaní otázky, akú krajinu chceme, nie je dôležité, či zastupujeme firmu, mimovládnu organizáciu, akadémiu alebo verejnú správu. Ak sa nám nepáči, kam smerujeme, to, čo nás môže spájať, je odhodlanie s tým niečo urobiť. A na riešeniach spolupracovať aj s ľuďmi mimo našich každodenných „bublín“. 

Impact Summit má dať priestor práve tejto tvári Slovenska. Má byť miestom pre inšpirácie, posilňovanie dialógu, hľadanie spojenectiev. Naše podujatie má priniesť nádej a dôveru, že to vieme aj inak. 

Apatia nie je riešením, láska ku krajine sa prejavuje aj tým, že konáme. Každý a každá z nás tak, ako môže a je v našich silách. A jedine spolupráca nám v tom môže pomôcť. 

Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka, Nadácia Pontis

This site is registered on wpml.org as a development site.