Spíkri
Bjørn je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Revontulet a spoluzakladateľom a riaditeľom The Khalifa Ihler Institute. Je medzinárodne uznávaným odborníkom na boj proti terorizmu a prevenciu radikalizácie smerom k násilnému extrémizmu. Bjørnova práca sa zameriava na medzinárodnú dynamiku teroristických sietí online a offline a má zásadný význam pre rozvoj komplexnejšieho prístupu k terorizmu a násilnému extrémizmu vo všetkých sektoroch, ktorý však zachováva principiálne prístupy k ľudským právam. Ako človek, ktorý prežil teroristický útok v Nórsku 22. júla 2011, pracuje Bjørn aj na zabezpečení práv a začlenenia obetí a ľudí, ktorí prežili terorizmus a násilný extrémizmus, do práce na prevencii násilia.
Bjørn je členom siete lídrov Obama Leaders Europe, za ktorou stojí nadácia manželov Obamovcov. Okrem iného poskytoval poradenstvo svetovým lídrom, vládam a medzinárodným organizáciám vďaka svojej práci pre Kofi Annan Foundation a The Khalifa Ihler Institute. Od roku 2020 do júla 2022 pôsobil ako prvý predseda nezávislého poradného výboru Globálneho internetového fóra na boj proti terorizmu, ktoré pomáha pri spoločnom úsilí naprieč technologickým sektorom v boji proti šíreniu terorizmu v online priestore.
Daniel je zakladateľom a predsedom Daniel Sachs Foundation, v rámci ktorej sa aktívne angažuje v oblasti obnovy demokracie. Založil taktiež niekoľko organizácií, ktoré sa venujú novému spôsobu vnímania politiky, vrátane Apolitical Foundation a Multitudes Foundation, ako aj Foundation for Democracy & Pluralism. Pôsobí aj ako podpredseda správnej rady Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF), taktiež je predsedom jej investičného výboru.
Daniel je generálnym riaditeľom spoločnosti P Capital Partners (PCP), ktorá je popredným firemným veriteľom a strategickým finančným partnerom podnikateľských a rodinných spoločností v severnej Európe. Je tiež členom predstavenstva spoločnosti Wallenberg Investments AB, členom panelu hlavných poradcov Kráľovského inštitútu pre medzinárodné záležitosti pri Chatham House a zakladajúcim členom Európskej rady pre zahraničné vzťahy.
Veronika pôsobí v Ökotárs – Maďarská nadácia environmentálneho partnerstva (HEPF) od roku 1997 a v roku 2007 sa stala jej riaditeľkou. Od roku 2003 vedie v rámci nadácie program Civil Partner, ktorý sa snaží zlepšiť právne a ekonomické prostredie občianskej spoločnosti. Získala tiež skúsenosti s riadením a dohľadom nad grantovými programami rôzneho rozsahu, vrátane Maďarského fondu pre mimovládne organizácie v rámci finančných grantov EHP a Nórska.
Pred pôsobením v HEPF bola národnou konzultantkou pre holandskú nadáciu Milieukontakt Oosteuropa a pracovala aj v ekologickej poradni Ecoservice Foundation. Dlhodobo sa v rámci svojej materskej nadácie, ale aj mimo nej venuje rôznym otázkam týkajúcim sa ekologickej spotreby, génových technológií a verejnej participácie.
Popri práci pôsobí aj ako dobrovoľníčka v niekoľkých mimovládnych organizáciách, napríklad ako predsedníčka Hugarian Donors Forum. Vyštudovala biológiu (MSc), má tiež titul MA z organizačnej psychológie a nedávno získala diplom z environmentálneho práva.
Zsófia začala svoju kariéru ako producentka obchodného spravodajstva v CNBC so zameraním na nové krajiny EÚ. Vyštudovala televíznu produkciu na Hofstra University v New Yorku a získala titul MBA na IE Business School v Madride, kde nadobudla aj líderské a podnikateľské zručnosti.
Zsófia po parlamentných voľbách v Maďarsku spoluzakladala v roku 2018 organizáciu Unhack Democracy a spolu s tímom prostedníctvom investigatívnej práce spochybnila pozíciu väčšiny Viktora Orbána. V súčasnosti vedie REWIRE, inkubátor zmeny myslenia založený na nádeji pre lídrov občianskej spoločnosti.
Barbora Bukovská je advokátka, zaoberajúca sa ochranou ľudských práv. V súčasnosti vedie právnickú a advokačnú činnosť v OSN a EÚ pre ARTICLE 19, medzinárodnú organizáciu , ktorá sa zaoberá slobodou prejavu. Dohliada tiež na právnu podporu kancelárií ARTICLE 19 v Mexiku, Brazílii, USA, Keni, Senegale, Tunisku, Mjanmarsku, Bangladéši, Kambodži, Kazachstane a ďalších.
Pred pôsobením v organizácii ARTICLE 19 spolupracovala Barbora s rôznymi organizáciami na rôznych otázkach ľudských práv vrátane ochrany pred diskrimináciou, prístupu k spravodlivosti, odňatia slobody, reprodukčných práv a rozvoja komunít. V tejto súvislosti iniciovala aj približne 50 podaní na Európskom súde pre ľudské práva a uverejnila množstvo správ a článkov o širokom spektre ľudských práv.
Je členkou správnej rady The Centre from Investigative Journalism.
Barbora vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a získala doktorát z práva na Slovensku a titul LLM na Harvard Law School. V rokoch 1998 a 1999 pôsobila ako hosťujúca vedecká pracovníčka na Právnickej fakulte Kolumbijskej univerzity v New Yorku.
Martin je vyštudovaný germanista, svoj pracovný život začal ako učiteľ, až presedlal na novinárčinu. V rokoch 2002 až 2004 pracoval ako redaktor v týždenníku Domino fórum, v decembri 2004 stál pri zrode časopisu .týždeň, od roku 2008 do roku 2014 v ňom pôsobil ako zástupca šéfredaktora. Bol pri vzniku Postoja, od mája 2020 je jeho šéfredaktorom.
Jakub je publicista a komunikačný expert, ktorý sa zaoberá sociálnymi sieťami a ich vplyvom na politiku. Pracoval v prezidentskej kancelárii počas pôsobenia Zuzany Čaputovej, predtým na ministerstve zdravotníctva, kde sa snažil zefektívňovať komunikáciu štátnych inštitúcii v online priestore. Získal viaceré ocenenia vrátane novinárskej ceny a ceny SDGs. Dlhodobo tiež pôsobil v oblasti reklamy a politických kampaní.
Študoval filozofiu, politiku a ekonómiu (PPE) na Univerzite v Yorku a predtým na Fakulte managementu Univerzity Komenského.
Laura vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a absolvovala aj štúdium na Varšavskej univerzite. Pracovala ako redaktorka rozhlasového spravodajstva RTVS a od marca 2018 je členkou investigatívneho tímu v redakcii Aktuality.sk. Získala viaceré novinárske ceny. Vo februári 2024 vydala knihu Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie, v ktorej detailne popísala najmasívnejšie policajné vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy v histórii samostatného Slovenska.
Zoltán Varga je medzinárodný podnikateľ a investor, známy najmä ako generálny riaditeľ a predseda spoločnosti Central Media Group, jednej z najväčších nezávislých mediálnych spoločností v Maďarsku. Jej rôznorodé portfólio zahŕňa významný podiel najpopulárnejších maďarských značiek (vrátane Nők Lapja, National Geographic, Marie Claire, 24.hu, Nosalty a najnovšie aj REFRESHERu, ktorý sa zameriava najmä na mileniálov a generáciu Z). Central Media Group mesačne osloví približne 6 miliónov ľudí prostredníctvom 14 tlačených magazínov, viac ako 20 špeciálnych vydaní a bookazinov, ako aj 19 online publikácií.
Zoltánova vydavateľská spoločnosť, patriaca pod Central Media Group, patrí medzi päť najväčších vydavateľstiev na maďarskom knižnom trhu, pričom spravuje tituly ako Harry Potter a škandinávske krimi romány. Central Media Group má navyše biznis záujmy aj v Poľsku, na Slovensku a v Českej republike, s potenciálom vytvorenia regionálnej mediálnej skupiny.
Václav Muchna založil spoločnosť Y Soft v roku 2000 s víziou vytvoriť globálnu organizáciu bez hraníc. Od svojich stredoškolských čias skúmal softvér, správu sietí a hodnotu zákaznícky orientovaného prístupu v podnikaní. Dnes cez Y Soft podporuje aj nezávislú žurnalistiku a aktívnu občiansku spoločnosť, do pomáhania unikátnym spôsobom zapája i ľudí z firmy.
Jeho kľúčový produkt, YSoft SAFEQ, viedol k celosvetovému úspechu. Václav stál na čele expanzie spoločnosti Y Soft do Japonska, USA a ďalších krajín. Okrem toho založil spoločnosť Y Soft Ventures, ktorá investuje do startupov v strednej Európe.
Václav je držiteľom ocenenia ENX Difference Maker 2019 a ceny Centennial Award za podporu česko-amerických obchodných vzťahov.
Andrej stál dlhé roky na čele fondu Credo Ventures, ktorý investuje do startupov zo strednej Európy. Za život mu tak rukami prešli stovky začínajúcich firiem ako Deepnote či Photoneo. Mnohé z nich dnes majú miliónové hodnoty a celosvetový úspech.
Aktuálne rozvíja vlastný startup Brain. Definuje sa ako investor a príležitostný filantrop.
Beata Balogová sa stala šéfredaktorkou denníka SME koncom roka 2014. Predtým pôsobila ako šéfredaktorka The Slovak Spectator, týždenníka v anglickom jazyku. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch, kde študovala žurnalistiku v rokoch 2006 a 2007. V roku 2020 vyhrala Európsku novinársku cenu v kategórii názorov a komentárov. Je autorkou úspešného románu Kornélie.
Pavol je riaditeľom DEKK Inštitútu v Bratislave, ktorý sa venuje výskumu sociálnej kohézie, polarizácie a dôvery. Okrem toho je jediným slovenským súdnym znalcom pre náboženský extrémizmus. Je tiež vedeckým pracovníkom Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV a členom Kráľovského antropologického inštitútu (RAI) v Londýne. Doktorát z politológie získal na Masarykovej univerzite v Českej republike, predtým študoval religionistiku na Oxforde a v Bratislave.
Helena vyučuje na Katedre archeológie a kultúrnej antropológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Zaujíma sa o otázky týkajúce sa komunikácie, rituálov, sociolingvistiky a antropológie práva. Aplikovaný rozmer etnografických metód uplatňuje v spolupráci s organizáciami vo verejnom a mimovládnom sektore.
Aktuálne publikuje na témy súvisiace s komunikačným priestorom, tlmočením a kultúrnou expertízou.
Juraj pôsobí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Je sociálny antropológ, venuje sa sociálnym a politickým hnutiam, politike pamäte a náboženstva.
Je autorom kníh The Cultural Economy of Protest in Postsocialist European Union. Village Fascists and their Rivals; Nation and Religion: The Politics of Commemoration in South-east Poland; Slovenská ideológia a kríza a Postsedliaci: slovenský ľudový protest.
Samuel založil projekt Vedátor v roku 2016. Je teoretický fyzik, dizertáciu získal na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave (FMFI UK). Odtiaľ pokračoval na Dublinský inštitút pokročilých štúdií, kde získal výskumný grant od Írskej vedeckej nadácie. Dnes znova pôsobí na FMFI UK a na Masarykovej univerzite. Vo výskume sa zaoberá modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Píše však aj o úplne ľudských témach, akými sú oblaky, rôzne zvieratá či stromy.
Eva pôsobí ako viceprimátorka Mesta Trnava už druhé volebné obdobie. Kandidovala ako nezávislá s podporou súčasného primátora. Je zodpovedná za oblasti školstvo a sociálne veci.
V minulosti pracovala ako vedecká pracovníčka na Trnavskej univerzite. Jej témami boli verejné zdravie, zraniteľné skupiny, migranti a kvalita zdravotnej starostlivosti v rozvojových krajinách.
Zsuzsanna je zakladajúca riaditeľka Democracy Institute Leadership Academy. Vedie výskumné a prodemokratické projekty na Demokratickom inštitúte Stredoeurópskej univerzity v Budapešti, ktoré sa zameriavajú na škodlivú polarizáciu a spoločnosti smerujúce k autokracii.
Zsuzsanna začala svoju kariéru ako mladá politická aktivistka v roku 1988. Do roku 1994 pôsobila ako poslankyňa maďarského parlamentu za stranu Fidesz.
Zsuzsanna získala zmiešaný magisterský titul z medzinárodnej politiky a ekonómie na Fletcherovej škole práva a diplomacie, magisterský titul z psychológie na Univerzite Loránda Eötvösa v Budapešti a magisterský titul v medzinárodných vzťahov na Korvínovej univerzite. Jej kniha Tainted Democracy, Viktor Orbán and the Subversion of Hungary bola časopisom Foreign Affairs zaradená medzi najlepšie knihy roku 2023.
Oktawia je viceprimátorka mesta Gdynia, zodpovedná za vzdelávanie a politiku mládeže, a pôsobí ako primátorova poradkyňa pre rovnosť. Je absolventkou Leadership Academy for Poland. V minulosti pôsobila ako riaditeľka akadémie programovania s názvom 42 Warsaw. Je autorkou mnohých publikácií zameraných na leadership a inovácie vo vzdelávaní.
Má dlhoročnú prax ako riaditeľka verejných škôl. Bola spoluautorkou a koordinátorkou projektu Active Use of Technology Workshop (CPPC) a poradkyňou riaditeľov v rôznych celoštátnych programoch, okrem toho pôsobí ako lektorka. Je tiež zakladateľkou Educational Leadership Academy a spoluzakladateľka platformy EduLab.
Zuzana je odborníčka na demokratické vládnutie s viac ako 20-ročnou skúsenosťou v riadení programov financovaných darcami v strednej a juhovýchodnej Európe. Počas svojho pôsobenia v National Democratic Institute (NDI) navrhla a realizovala programy, ktoré podporujú angažovanosť občanov, občiansku advokáciu, organizovanie politických strán a posilňovanie parlamentov. Momentálne zastáva v NDI dve pozície: rezidentná senior riaditeľka pre Poľsko a strednú Európu a vedúca USAID programu Central Europe Civic Engagement Program, ktorý sa realizuje v Maďarsku a Poľsku.
Zuzana získala magisterský titul v právnickom odbore na Univerzite Komenského v Bratislave a plynulo hovorí po slovensky, anglicky, česky a poľsky, pričom má pracovnú znalosť macedónčiny a srbčiny.
Barbora je autorkou podcastu Ľudskosť denníka SME, v ktorom sa s hosťami a hostkami rozpráva o spoločnosti a o mentálnom zdraví. V minulosti pôsobila ako reportérka televízie Markíza, kde sa venovala témam v oblasti zdravotníctva, ekonomickým a politickým témam. Za svoju prácu získala viacero ocenení.
Michal je slovenský spisovateľ, prekladateľ z nemčiny a publicista. Píše knihy pre dospelých aj pre deti. V roku 2024 vydal spolu s Matúšom Vizárom komiks Súdruh disident o Milanovi Šimečkovi. Pravidelne publikuje v Denníku N.
Martina Kolesárová je výkonná riaditeľka Nadácie Pontis. Venuje sa rozvoju sociálnych inovácií a strategickej filantropie na Slovensku. Iniciovala mapovanie sociálnych inovátorov a inovátoriek v našej krajine a dlhodobo sa snaží o rozvoj individuálneho darcovstva či prepájania darcov z biznisu s ľuďmi z verejnej správy a občianskeho sektora.
V roku 2023 sa stala ako zatiaľ prvá osobnosť zo Slovenska súčasťou programu Obama Leaders Europe.
Tomáš pracoval 7 rokov ako kultúrny manažér v Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote. V roku 2019 založil multižánrový festival FRAJ, zameraný na prezentáciu alternatívnej umeleckej scény. Okrem toho organizuje cyklus koncertov FRAJ Sessions či workshop hudobnej improvizácie OZVUK. Je členom občianskej iniciatívy Rimavská kaviareň, ktorá svojou činnosťou prispieva k aktívnejšiemu zapájaniu sa miestneho obyvateľstva do verejného diania. Patrí tiež k otvoreným kritikom primátora Jozefa Šimka, za čo bol ako zamestnanec mesta vlani prepustený z práce. V novembri 2023 sa stal laureátom ocenenia Biela vrana. Začiatkom tohto roka založil v Rimavskej Sobote prvé centrum nezávislej kultúry s názvom CITADELA.
Zuzana študovala európske štúdiá v Čechách, Nemecku a tiež aj v Dánsku. Po návrate na Slovensko sa zamestnala v IBM a spolupracovala s ľudskoprávnymi organizáciami. Neskôr sa prihlásila do organizácie Teach Next – programu pre budúcich lídrov a líderky, ktorý zároveň predstavoval dvojročnú platenú prax v školstve na plný úväzok. Jej motiváciou bola túžba aktívne sa venovať sexuálnej pedagogike a získať pedagogické skúsenosti aj prehľad o systéme školstva, aby vedela v budúcnosti argumentovať za presadenie vzťahovej a sexuálnej výchovy na školách. Práve týmto aktivitám sa dnes venuje z pozície výkonnej riaditeľky organizácie InTYMYta, v minulosti známej ako Spoločnosť pre plánované rodičovstvo.
Za svoju prácu bola Zuzana v roku 2023 zaradená do rebríčka Forbes 30 pod 30.
Zuzana je dobrovoľníčka, občianska aktivistka, umelkyňa a kultúrna manažérka. Viedla kanceláriu župana Jána Luntera a od februára 2022 koordinuje materiálnu pomoc zraniteľným v Banskej Bystrici. Prostredníctvom umeleckých produkcií a happeningov, diskusií a workshopov sa venuje ľudským právam, zraniteľnosti a demokracii. Vie, že sloboda nie je hra a verí, že človek, musí bojovať proti tomu zlu, na ktoré práve stačí.
Juraj pôsobí v médiách od roku 2001 a primárne sa venuje biznisovým a ekonomickým témam. Bol šéfredaktorom slovenskej edície magazínu Forbes od jej založenia v roku 2010 až do roku 2024. Predtým pôsobil ako šéfredaktor denníka Pravda. Ukončil štúdium medzinárodného obchodu na Ekonomickej univerzite v Bratislave a má doktorát z medzinárodných vzťahov. Prednášal na viacerých vysokých školách, aktuálne pôsobí na Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
1/16